Hoşgeldiniz Bugün 26 Eylül 2016

Zatürre aşısını ücretsiz yaptırabilirsiniz

ÖNCEKİ <<<
ada

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, risk grubundakilerin aile hekimlerine başvurarak
zatürre aşılarını yaptırmalarını hatırlattı. 

Prof. Dr. Kara’nın verdiği bilgiye göre, zatürreye neden olan en önemli bakterilerden pnömokoka karşı iki çeşit aşı bulunuyor. Bunlardan polisakkatrit aşı olarak adlandırılanı, risk grubundakiler için devlet tarafından karşılanıyordu. 65 yaşın üzerinde olanlar ve kronik hastalıklarıyla ilgili raporları bulunanlar eczanelere başvurarak aşılarını oluyordu. Ancak bu aşının koruma süresi yaklaşık beş yıl olduğu için tekrarlanması gerekiyordu.

DAHA YÜKSEK KORUMA SAĞLAYAN AŞI DA ÜCRETSİZ YAPILABİLECEK

Bakanlık yeni bir kararla çocuklara da yapılan ve konjuge aşı denen, daha yüksek koruma sağlayan aşıyı da risk grubundakiler için ücretsiz yapmaya başladı. Bu göre, kronik hastalıkları (kalp ve damar, akciğer, karaciğer, böbrek vs.) bulunan, menenjit olma riski yüksek olan, kanser tedavisi gören, bağışıklık sistemi baskılanan ve 65 yaşından büyük olanlar, aile hekimleri ve devlet ve üniversite hastanelerine başvurmaları halinde yeni aşıyı yaptırabilecekler.

DAHA ÖNCE AŞILANANLAR DA YAPTIRACAK

Prof. Dr. Kara, “Konjuge aşı ve sonrasında yapılacak olan polisakkarit aşıyla korunma daha yüksek ve uzun süreli olacak. Daha öncesinde zatürre aşısı yapılmamış olan kişilere önce konjuge aşı ve sonrasında, 8 hafta veya durumuna göre 1 yıl sonra polisakkarit zatürre aşıları yaptırabilecekler” dedi.
Bir önceki yazımız olan 112 ulaşımın zor olduğu yerlere artık daha çabuk ulaşacak başlıklı makalemizde hızlı ambulans hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Merhaba,
Ben daha öncesinde ücretsiz yaptırmıştım. Ama geliştirilmiş yeni aşı için grip aşısındaki gibi önce ücret ödeyip sonra mı iade alacağız, yoksa baştan mı ücretsiz olarak yaptırabiliyoruz?

5 sene önce yazıldı.

Özel hastanede yaptırabilirmiyim?

5 sene önce yazıldı.