Hoşgeldiniz Bugün 22 Eylül 2019

”Türkiye ilik naklinde Avrupa’da ilk 5’te”

ÖNCEKİ <<<
ada

Hematoloji Uzmanı Dr. Profesör Dr. Emre Tekgunduz, KKTC’de, 6. Hematoloji Onkologları Kongresi’ne katıldığı bir AA muhabirine değerlendirme yaptı.

Tekgunduz, her yıl başarılı bir şekilde düzenlenen Hematolojik Kanser Kongresi’ne bu yıl yaklaşık üç yüz katılımcının katıldığını ve lösemi, akut ve kronik lösemi, lenfoma ve multipl myoloma gibi hastalıkların tedavisinin ayrıntılı olarak tartışıldığını söyledi.

Bu alanda uzman olan Tekdüzdüz, çok sayıda deneyimli cerrahın ardından etkin bir kongre düzenlediklerini söyledi.

Özellikle son yıllarda ilaçların onkolojik rasyonel ilaç kullanımı alanında, sağlık hizmetleri alanı, Tekgündüz’de, son on yılda neredeyse tüm onkoloji gruplarında birçok hedef molekülün geliştirildiğini ve hastalara büyük umut verdiklerini vurgulamaktadır.

Profesör Dr. Bir kez, şimdi tüm hastalar ve sadece kemoterapi değil, özellikle tümör hücrelerine odaklanan, o zamandan daha düşük yan etki profiline sahip diğer sağlıklı hücreler, o zamandan daha düşük rasyonel moleküller kullanmaya başladıklarını söyledi.

Tekgedyuz, bu sürenin standart kemoterapinin mümkün olduğu kadar kaldırıldığı bir dönem olduğunu vurguladı ve bunun özel bir tedavi yöntemleri çağının başlangıcı olduğunu söyledi.

Tekgündüz, “Yani aynı tanıya sahip iki hasta olabilir, ancak tümör genetik özellikleri birbirinden farklı olduğu için farklı ilaçlara cevap verebilir. Çeşitli yöntemler ile ön değerlendirme yapılıyor, doğru tedaviyi doğru hastaya uygulamak istiyoruz. Şimdi Türkiye’de başarıyla uygulandık ”dedi.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Bakanlığı'na yurtdışı teşkilatı kurma yetkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap