Hoşgeldiniz Bugün 13 Mart 2015

Tübitaktan yerli telefon üretimi

ÖNCEKİ <<<
ada

Tübitak tarafından yapılan çağrılar sonucu yerli akıllı telefon üretimi için 17 tane firma Tübitak’a başvuru yaptı. İthalatta önemli yeri olan akıllı telefonların milli olarak geliştirilmesi için Tübitak tarafından bir proje başlatıldı. Bu proje sayesinde Türkiye’de akıllı telefon geliştirilmesi başlatılacak. Bu birçok ülkeye örnek olabilecek bir durumdur. Ve Türkiye bu tip teknoloji alanındaki ilerlemelerle adından sıkça bahsettirecek gibi duruyor. Son teknoloji haberlerinde hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük bir takdir toplayan o 17 firma yeli telefon üretiminde söz sahibi olacak gibi duruyor. 17tane başvuru yapan bu firmaların 15 farklı projesi Tübitak tarafından inceleniyor. Yapılan bu incelemelerden sonra Tübitak en uygun projeye karar verecek, bunla ilgili hazırlıkları başlatacak ve üretim emrini verecektir.

Türkler tarafından başlatılan bu proje sayesinde milli olarak akıllı telefonları geliştirecek, teknolojide az da olsa söz sahibi olacağız. Akıllı telefonların yanı sıra bu geliştirme işlemi birçok cihazda uygulanacak gibi duruyor. Teknoloji gündemine bomba gibi oturan bu haber ile herkes Tübitak’ta gelen açıklamayı bekler hale geldi. Başvuruda bulunan 17 tane firma ithalatta söz sahibi olmak isteyenler arasında. Teknoloji sektöründe ilerlemek her ülke için çok önemlidir. Türkiye bu ilerlemede biraz geride kalsa da aradaki açığı zamanla kapatacak gibi duruyor.
Bir önceki yazımız olan Online alışveriş en çok hangi ülkede yapılıyor? başlıklı makalemizde en çok hangi ülkede online alışveriş oluyor, online alışveriş keyfi ve online alışveriş yapan ülkeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap