Hoşgeldiniz Bugün 28 Ağustos 2019

Tekrarlayan ve zor iyileşen enfeksiyonlar bağışıklık yetmezliğini tetikliyor

ÖNCEKİ <<<
ada

ER İMMÜN HATASININ GENETİK GEÇİŞİNİN TANISI ÖNEMLİDİR “

Prof. Dr. Mushabak, enfeksiyonların özelliklerinin tanı için önemli olduğunu belirtti ve aşağıdaki bilgileri verdi:

“Enfeksiyonların sık nüks etmesi, şiddetli ilerleme, antibiyotik tedavisine direnç, enjeksiyonla verilen antibiyotik ihtiyacı (intravenöz, intramüsküler) hastaneye yatış gerektirir. Ek olarak, ailede immün yetmezliği olan diğer kişilerin varlığı, diyare, kilo kaybı veya anormal di kilo kaybı, lenf nodlarının açıklanamayan büyümesi, karaciğer veya dalak, ayrıca tam kan sayımında zaman zaman sapmalar tanı için önemlidir. ”

Mushabak, yenidoğan tarama programlarının geçici genetik immün yetmezliklerin erken teşhisi için önemli olduğunu ve immün yetmezlikler konusunda deneyimli ve uzmanlaşmış uzman merkezlerde tanı konabileceğini söyledi.

NEDEN ENFEKSİYONLAR BEDAVA HATALAR

Profesör Dr. Mushabak, bağışıklık yetmezliği enfeksiyonlarına neden olabilir:

“Otitis media, sinüzit, konjonktivit, rinit, bronşit, zatürree, ishal, menenjit gibi enfeksiyon belirtileri immün yetmezliği olan hastalarda daha abartılı. Geç tanı konmuş veya tedaviye geç başlanmış hastalarda tekrarlayan enfeksiyonlar etkilenen organlarda kalıcı veya geri dönüşümlü değişikliklere neden olabilir. Bunlar arasında kronik otitis media ve kulak zarı perforasyonu, kronik sinüzit, genişlemiş bronşlar, KOAH, inflamatuar barsak hastalığı (Crohn hastalığı, ülseratif kolit, çölyak hastalığı) bulunur. “

Mushabak ayrıca bağışıklık yetmezliği gelişme riski yüksek olan hastalıklar hakkında da bilgi sağlar. akciğerler, karaciğer, dalak, lenf düğümleri, cilt) kümesi ve mide ve lenf kanseri birikiminden kaynaklanan hastalıkların birikmesi, özellikle çeşitli kanser türlerine dikkat çekti.

ÇOCUK KORUMA SÜT

Profesör Dr. Mushabak anne sütünde mikroplara karşı koruyan birçok yararlı madde ve antikor bulunduğunu belirtti:

“Çocukların bağışıklık sistemi henüz doğduklarında dış dünyadan yeterli koruma sağlayamıyor. Bu eksiklik anne sütünü tamamlar ve bebeği 6 aya kadar korur. Bu nedenle emzirme özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ayda çok önemlidir. ve daha az gelişmiş romatizmal hastalıklar. “

Bir önceki yazımız olan “Balık pulu” hastalığı için yerli ilaç üretilecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap