Hoşgeldiniz Bugün 10 Ekim 2014

Soğuk havadan korunmayan kişilerde görülen akut bronşit

ÖNCEKİ <<<
ada

Soğuk havalarda kimimiz bünyemize güvenir kimimizde bünyemizin zayıf olduğunu söyler. Dikkat edilmeyen soğuk havalar kış aylarının çilesi durumuna gelmektedir. Bu havalarda ise sıkça görülen bir hastalık olan akut bronşit dikkat edilmesi geren bir hastalıktır.

Bronşit ismi hava yollarında salgı artması ve değişimler ile ortaya çıkan inflamasyon adı verilen bronş isminden gelmektedir. Tedavi edilmez ise zatürreye dönüşme özelliği vardır. Akut ve kronik bronşitler en çok rastlana tipleridir. Bronşit insan vücudunda hava yolarında oluşan salgı zarlarının yangı halidir. Akut bronşit hastalığı bakteri ve virüsler sonucunda oluşmaktadır. Hastalık üst solunum yollarının viral enfeksiyon ve soğuk algınlığından meydana gelmektedir. Hastalığın belirtileri burunda akıntı, rahatsızlık ve fenalık hissi, şiddetli derecede terleme ve titreme, hafif derecede ateşlenme, kas ve boğaz ağrısı, kuru öksürük ve balgam çıkarma hastalığın belirtileri olarak göze çarpmaktadır. Hastalığın tanısı koymak için akciğer grafisi, kan ve idrar tahlilleri, kandaki oksijen miktarının ölçülmesi, burun ve boğaz salgısından alınan kültür ve akciğer fonksiyon testleri gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz görülmektedir. Bunun yerine ateş düşürücü ilaçlar, ağrı kesiciler, öksürük şurupları ve sıvı alımının arttırılması hastalığın tedavisinde en çok kullanılan yollardandır.

Akut bronşit tedavi edilmezse zatürreye dönüşmektedir. Erken teşhis her zaman olduğu gibi bu hastalıktada önemli rol üstlenmektedir.
Bir önceki yazımız olan Sağlık için yeterli ve dengeli beslenme başlıklı makalemizde dengeli beslenme, sağlık için dengeli beslenmek ve yeterli beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Selvi

Son bir haftadır çevremde bulunan her iki kişiden biri hastalandı. Gidenlerin genelinde görülen rahatsızlık akut bronşit imiş. Dikkat edilmeli..

6 sene önce yazıldı.