Hoşgeldiniz Bugün 8 Ekim 2014

Sizce sağlıklı yaşıyor muyuz?

ÖNCEKİ <<<
ada

Her gün televizyonlarda bir doktor programı ile karşılaşmamız mümkün olmaktadır. Bu da doğal olarak inandığımız gibi sağlıklı yaşayıp yaşamadığımız sorusunun aklımıza gelmesine neden olmaktadır. Doğal olarak ilk önce yediklerimiz ve içtiklerimiz de aklımıza gelmektedir.

Sağlıklı yaşamanın ilk şartı kesinlikle yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmektir. Ancak çeşitli koşuların da devreye girmesi ile gün boyunca sağlıksız yiyecek ve içecekler tüketebilmeniz söz konusu olabilmektedir. Dilediğiniz her an sağlıklı yiyecekler yiyip içebilmeniz söz konusu olmadığından dolayı tam anlamıyla sağlıklı yaşadığınızı söylemeniz doğru olmayacaktır. En basit olarak içtiğiniz suyun ne kadar sağlıklı olduğunu düşünüyorsunuz? Bildiğiniz gibi uzmanlar pet şişeden su içenleri özellikle uyarmaktadır. Uzun süre güneş altında bekleyen suların pet şişe nedeni ile sağlıklı olmaktan çıkabildiğine dikkat çekmektedir. Biz her ne kadar market gibi kapalı alanlardan sularımızı alsak ya da suyu asla güneş altında bırakmıyor olsak da bu suların markete gelene kadar güneş altında kaldıkları yadsınamaz bir gerçek halindedir. Bir gıda çarşısına ya da hale gittiğiniz zaman şişelerce suyun güneş altında saatlerce ve hatta günlerce kaldığını görebilmeniz mümkün olacaktır. Kimi esnaf suyun üzerini örterken kimi hiç özen göstermeyerek pet şişedeki suların güneş ışığına maruz kalmasına izin verebilmektedir. Doğal olarak içtiğiniz suyun tam anlamıyla sağlıklı olduğunu söyleyebilmeniz de mümkün olmayacaktır.

Her insan sağlıklı bir hayat yaşamayı, yediklerinin ve içtiklerinin sağlıklı olmasını ister. Ancak bunun gerçekleşmesi için kesinlikle cam şişelerde olan suların tüketilmesine dikkat edilmesi ve üreticilerin de bu konu ile ilgili çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Bir önceki yazımız olan Sağlık için yeterli ve dengeli beslenme başlıklı makalemizde dengeli beslenme, sağlık için dengeli beslenmek ve yeterli beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Ürün Yorum

günümüz şartlarında sağlıklı yaşamak çok zor

7 sene önce yazıldı.
msezen

Sağlıklı yaşamıyoruz. Keşke çok eski zamanlarda yaşasaydım diyorum bazen. Sağlıklı olan yaşam doğal yaşamdır. Araçlar otomobiller okullar teknoloji besinler hep sağlığımızla oynuyor.

7 sene önce yazıldı.