Hoşgeldiniz Bugün 1 Ekim 2019

Sağlık raporlarında yeni düzenleme

ÖNCEKİ <<<
ada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koja’nın yazılı açıklaması; Vatandaşlardan, belirli durumlarda kendilerine verilen hakları kullanmak için sağlık durumlarını belgelemelerinin istenebileceğini hatırlattı.

Bakan Koja, “Sebeyil”, bu vakaların sayısı günden güne arttıkça, doktorların veya tıbbi tesislerin çok sayıda ve çeşitli sağlık raporları yayınlama ihtiyacı duyulduğunu söyledi. Özellikle aile hekimlerimiz üzerinde durularak tekrarlanan raporlama taleplerinin gereksiz bir iş yükü yarattığı bilinmektedir. Bir açıklamaya göre, yakın zamanda yayınlanan direktifin detayları aşağıdaki gibidir:

Erge Yönetmeliğe göre, bir sporcunun lisansı haricinde, sosyal aktivite hakkında bir rapor almaya gerek olmadığına karar verildi. Aile hekimlerinden alınacak tek hekimin raporlarında makbuz amacına ilişkin özel açıklamalar yapıldı. Bundan sonra, bu raporlar sadece tanımlanabilir bir tıbbi durum içerecektir. Sağlık durumu değişmezse, bir doktorun raporları 1 yıl süreyle geçerli olacak ve e-devlet aracılığıyla indirilebilir.

Öte yandan, elektronik raporlar halinde verilebilecek raporlarda fotoğrafların olması gereği ortadan kaldırılmış ve beraberinde gelen beyan formları e-devlet aracılığı ile tamamlanarak sağlanmıştır.

Tatil raporları yayınlama ve işyerine sağlık nedenleriyle gönderme prosedürleri açıkça ortaya kondu. Böylece tıbbi tesislerin ve iş yerlerinin çeşitli uygulamaları ve gereksinimleri önlenmiştir. Askeri personelin ve öğrencilerin sağlık raporları için formatlar standart hale getirildi, böylece ilgili komutanların yasalarıyla uyumlu olacaklardı.

RAPORLARA YAKLAŞIM YÖNTEMLERİ BELİRTİLMİŞTİR

Özel rapor vermeye yetkili ek bir hastane listesinin yayınlanması durduruldu. Bunun yerine, yetkili hastanelerin bir listesi web sitemizde güncel ve erişilebilir bir şekilde bulunacaktır. Aksi belirtilmedikçe, sağlık komisyonları tarafından verilen raporların geçerlilik süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Ek olarak, tüm iletişimlere muhalefet yöntemleri tanımlanmış ve çeşitli süreçler süreçlerin devam etmesini ve gereksiz iş kaybı ve vatandaşların zamanını önlemiştir. Hastanedeki keyfi prosedürler tanımlandı ve itirazları iyileştirme fırsatı hızla sağlandı.

Bir önceki yazımız olan ''Türkiye ilik naklinde Avrupa'da ilk 5'te'' başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap