Hoşgeldiniz Bugün 18 Şubat 2015

Sağlık için yeterli ve dengeli beslenme

ÖNCEKİ <<<
ada

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın temeli olduğu görülmektedir. Sağlıklı beslenmenin canımızın her istediğini yemek olmadığı bilinmektedir. Beslenmenin sağlığı korumak için bilinçli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Karın doyurmak, açlık duygusunu bastırmak doğru beslenme değildir. Besin öğelerinin vücudumuzun büyük kısmına etki ettiği bilinmektedir.

Gereğinden fazla besin tüketilmesinin vücutta yağ oluşumuna neden olduğunun yanı sıra gereğinden az besin tüketimi de yetersiz beslenmeye neden olabildiği görülmektedir. İnsanın yaşamı için 50den fazla besine ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Cildimizden kilo oranımıza kadar beslenmenin vücudumuzun büyük kısmında etkili olduğu görülmektedir. Dengeli beslenmenin parlak cilt ve saç görünümü, hareketli ve esnek bir beden, kuvvetli kaslar sağladığı görülmektedir. Bunun yanı sıra dengesiz beslenmenin ise baş ağrılarına, vücutta yağ oranın artmasına neden olduğu bilinmektedir. Dengesiz beslenen kişilerin yorgun ve halsiz oldukları da bilinmektedir. Çocuklara okul çağında dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak sağlık ve gelişimleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bebek beslenmesine dikkat etmenin de bebeğin kemik gelişimi açısından önemli olduğu bilinmektedir. Çocuklarda fast food yiceklerden kaçınmak beslenme alışkanlıkları açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlık için doğal beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Organik olmayan yiyecek tüketiminin sağlığımızı olumsuz etkilediği bilinmektedir.

İnsan vücudunun doğumdan ölüme kadar bir çok besine ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Bu besinlerin doğru ve yeterli seviyede tüketildiği sürece sağlığımızı olumlu etkilemekte yaşam kalitemizi yükselttiği uzmanlar tarafından belirtilmetkedir. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermenin bizi daha sağlıklı daha verimli bireyler haline getirdiği bilinmektedir.
Bir önceki yazımız olan Böbrek Kanseri Belirtileri başlıklı makalemizde böbrek kanser tedavisi, böbrek kanseri belirtileri ve böbrek kanseri nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap