Hoşgeldiniz Bugün 8 Ekim 2014

Mide kanseri tedavisi

ÖNCEKİ <<<
ada

Mide kanseri  midenin yumuşak doku tümör hücreleri tarafından istila edilmesidir. Mide’nin mukoza zarında iyi ya da kötü huylu tümörler gelişmektedir.  Bu tümörlerin kötü huylu olanı kansere neden olmaktadır. Erkeklerde kadınlara oranla fazla ve 60 ila 70 yaş grupları arasında daha yoğun görülmektedir. Bazı ağır vakalarda MİDE KANSERİ TEDAVİSİ de bu yaşlarda daha başarısız olabilmektedir.  Mide kanserlerinin çoğu adenokanserlerdir. Diğerleri  leiomyosarkom, karsinoid tümörler, metastazlar ve adenoskuamoz tümörlerdir. Adenokanserlerin intestinal ve diffüz olmak üzere iki tipi vardır. İntestinal tip midenin son kısmında çok görülür. Diffüz tip submukozal yayılıma yatkın olup erken metastaz yapar. Daha saldırgan seyreder. Gençlerde sıktır. Mide kanserlerinin tümü mukoza epitelinden çıkar.

Mide kanserinin görülmesinde beslenme alışkanlığının yanı sıra aile den gelen, kan grubu a+ olanlarda, konserve tarzı yiyecekleri fazla tüketenlerde, sebze ve meyve beslenmesinde yetersiz kalanlarda, tuzlu besinleri aşırı tüketenlerde Mide kanseri daha sık görülmektedir. Nitrat ve nitrit tuzu midede kanserolojen maddeye dönüştürebilmektedir. Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H.pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakterinin oluşmasını engellemek MİDE KANSERİ TEDAVİ sinde daha başarılı olunması anlamına gelmektedir.                                                                                                                       MİDE KANSERİ TEDAVİSİ kanserli hücreler mideye yayılmasından dolayı ameliyatla midenin alınmasına dayanır. Mide alındıktan sonra Mide ile ince bağırsak arasında köprü oluşturacak mideye yakın bir hacim tutucu yerleştirilir. Bu yöntemle gıdanın ince bağırsağa ulaşması sağlanır. Yayılan tümörün temizlenmesinden sonraki aşama hasta sağlığına kavuşana kadar tedavi süreci ilaç, kemoterapi bazı görülen ağır vakalarda radyasyon tedavisi uygulanarak tedavi aşaması sonlandırılır.

 
Bir önceki yazımız olan Sağlık için yeterli ve dengeli beslenme başlıklı makalemizde dengeli beslenme, sağlık için dengeli beslenmek ve yeterli beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Faruk

Sağlık bakımından gerçekten önemli bilgi. Bu faydalı bilginiz için teşekkür ederim…

6 sene önce yazıldı.