Hoşgeldiniz Bugün 6 Ekim 2014

Küresel sağlık diplomasisi

ÖNCEKİ <<<
ada

Sağlık hizmetinden ırk, dil, din ayrımı gözetilmeksizin herkesin hakkaniyet ilkeleri doğrultusunda yararlanması esastır. Sağlığa yatırımın, insanlığa ve geleceğe yatırım olarak görülmelidir. Küresel Sağlık Diplomasisi ile dünyada entegrasyonun sağlanarak, yaşanan doğal afetler, toplumu tehdit eden hastalık ve bağımlılıklarla mücadele edilebilmektedir.

Mevcut uluslararası sistemin yeterince insani ve adil olmadığından, reforma ihtiyaç duyulmaktadır. Başta Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm ülkelerin inisiyatif alması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, görevini layıkıyla yerine getiriyor olmakla birlikte, özellikle herhangi bir ülkede meydana gelen krize müdahalede Dünya Sağlık Örgütü’nün hem regüle edici rolü, hem koordinasyon hem de yardımların ulaştırılması açısından inisiyatifini artırması, küresel diplomasi açısından herkesin işini kolaylaştırıcı olacaktır. Mevcut uluslararası sistem yeterli gelmemekte, başta Birleşmiş Miller ve Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm ülkelerin inisiyatif alması gerekmektedir. Küreselleşen dünyada herhangi bir ülkede meydana gelen sağlık krizine, doğal afete ve suç teşkil eden uyuşturucu kaçakçılığı girişimlerine yerinde ve zamanında müdahale problemin büyümesini ve diğer ülkeler yayılmasını engellemiş olacaktır. Bu amaçla ülkeler Küresel sağlık diplomatları ve personeli yetiştirmeye yönelik kurslar açmakta ve nitelikli personeli bu sahada görevlendirmektedir.

Sağlık yeryüzüne gelen her insanın hakkıdır. Dünyadaki tüm insanlar sağlığa hem fiziksel hem de parasal şartlar açısından ulaşabilmeli. Ülkeler arasında sağlık hizmetine erişim konusundaki eşitsizlikler azaltılırsa sağlık diplomasisinin temelleri de doğru atılmış olur.
Bir önceki yazımız olan Sağlık için yeterli ve dengeli beslenme başlıklı makalemizde dengeli beslenme, sağlık için dengeli beslenmek ve yeterli beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Sefa

Yerinde bir uygulama olmuş. Küresel boyutundan önce yurdumuzda da aktif edilmesi gereken bir uygulama bence..

6 sene önce yazıldı.