Hoşgeldiniz Bugün 6 Ocak 2015

Kanser hastalığının belirtileri

ÖNCEKİ <<<
ada

Hücrelerde meydana gelen DNA hasarları sonucunda kontrolsüz ya da anormal bir şekilde hücrelerin büyümesi ya da çoğalması durumuna “kanser” denmektedir. Elbette her hücre çoğalması kötü huylu olmadığından hepsini kanser olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Bu nedenle kanser belirtilerini gösteren kişilerin kesinlikle tedavi olmaları gerekmektedir.

Kanserin hastada göstermiş olduğu belirtilerin bilinmesi erken teşhis ve tedavisinin yapılması açısından büyük bir önem taşımaktadır. İlk belirti olarak ani ve aşırı kilo kaybı gelmektedir. Kanserin pek çok türü kişide ani kilo kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca özellikle kan kanseri ve lenf bezi tümörlerinde kişide aşırı yüksek ateş görülmektedir. Bunların yanı sıra kanserin en bilinen belirtileri içinde halsizlik, ağrı, kanama, cilt değişiklikleri, dışkılama ve idrar yapma alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, öksürük ve horlamanın yanı sıra ben ve siğillerde şekilsel, boyutsal ve renk açısından değişiklikler yaşanması yer almaktadır. Kişilerin kendilerinde bu durumlardan bazılarını görüyor olması olası bir kanserden kaynaklı olması mümkün olacağından derhal doktora başvurmaları gerekmektedir.

Kanser hastalığı erken teşhis edildiğinde rahatlıkla tedavi edilebilen bir hastalık iken pek çok kişi belirtileri dikkate almadığından ötürü ileri seviyeye taşınması ve ölümcül bir boyuta gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bu belirtilerin hepsinin görülmesi mümkün olduğu gibi hiç görülmemesi de mümkün olabilmektedir. Bu nedenle özellikle ailesinde kanser olan kişilerin düzenli olarak testten geçmeleri önem taşımaktadır.
Bir önceki yazımız olan Sağlık için yeterli ve dengeli beslenme başlıklı makalemizde dengeli beslenme, sağlık için dengeli beslenmek ve yeterli beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Sefa

Kanser denildiğinde aklıma direkt olarak kemoterapi geliyor ve üzülmeye başlıyorum. Allah bütün hastalara acil şifalar versin.

6 sene önce yazıldı.