Hoşgeldiniz Bugün 24 Eylül 2016

Grip salgınından nasıl korunuruz?

ÖNCEKİ <<<
ada

Hava ısısındaki ani değişiklikler ve okulların açılması grip ve grip salgını riskini yükseltiyor. Dr. Cengiz Duygulu grip ve grip salgınlarının kapımızı çalmak üzere olduğunu belirtip dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Duygulu, gribin bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu hatırlatıp, "Grip mevsimsel bir üst solunum yolu enfeksiyonudur, ülkemizde çoğunlukla Aralık ayı sonunda başlayıp Nisan ayı sonuna kadar devam eder. En etkin korunma yöntemi aşıdır. Grip aşısı Ekim ayından itibaren Ocak, Şubat ayına kadar yapılabilir. Aşının ciddi bir yan etkisi yoktur. Sadece yumurta alerjisi olanların grip aşısı yaptırmalarını tavsiye etmiyoruz. Aşı başta gebeler olmak üzere 65 yaşın üzerinde olan; astım,diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, kan hastalığı olanlara ve sağlık çalışanlarına mutlaka yapılmalıdır. İsteğe göre 6 aydan büyük herkese yapılabilir. Risk gruplarına öncelik tanınmasının sebebi bu kişilerde grip enfeksiyonun ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara yol açabilmesidir. Aşının koruyuculuğu ileri yaşlarda azalmakla birlikte yüzde 90’ lara kadar çıkabilmektedir. Aşının yapıldıktan 10-12 gün sonra koruyucu etkisi başlıyor. Koruyuculuk yaklaşık 6 ay sürebiliyor. Grip genelde diğer solunum yolu hastalıkları ile karıştırılabiliyor. Klinik olarak en önemli belirtisi ani olarak ve yüksek ateşle başlamasıdır. Tedavide hastanın sağlıklı kişilerden ayrılması, istirahat ve semptomatik tedavi çoğunlukla yeterli oluyor .Antibiyotik tedavisinin tedavide hiç bir faydası yoktur. Ancak klinik tablonun uzaması durumunda sekonder bakteriyel enfeksiyonların eklenebileceğini düşünerek mutlaka hekime başvurularak kullanılması gerekebilir. " diye konuştu. İHA
Bir önceki yazımız olan Sperm sağlığını korumak için bazı önlemler başlıklı makalemizde sperm sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

şu aralar çok dikkatli olmak lazım mevsim geçişi giyinmeye dikkat etmek lazım terleyip soğuma hasta edebilir.

4 sene önce yazıldı.

grip bu sıralar cok yaygın dikkat etmeliyiz bol bol meyve tüketilmelidir.

4 sene önce yazıldı.

Bu aylarda grip yaygın olmaya başlar yavaş yavaş önlemlerimizi almayınız meyve yiyerek ve soguktan kaçarak korunabilirsiniz.

4 sene önce yazıldı.

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde paylaştığınız bu yazı için teşekkürler.

4 sene önce yazıldı.