Hoşgeldiniz Bugün 2 Mayıs 2020

Corona virüs televizyona ilgiyi artırdı

ÖNCEKİ <<<
ada

Corona virüsü salgınının televizyon izleme oranını yüzde 23 artırdığı bildirildi.

Radyo Televizyon Yayıncıları Birliği (RATEM) Başkanı Yusuf Gürsoy, salgının medya üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Ülke, bugün internet televizyon kaydının Gürsoy, Türkiye’nin dünyaya televizyon izlemeden herhangi bir ücret ödemeden ilk açığı bildirdiğini bildirdi.

Corona virüsü salgını sırasında halkın haber kanallarından tüm bilgileri aldığını söyleyen Gürsoy, haber kanallarına duyulan güvenin arttığını ve görüş oranının arttığını vurguladı.

Televizyon ve radyo gibi geleneksel medyanın, korona virüsü gibi insani kriz dönemlerinde en önemli aktörler olduğunu belirten Gürsoy, “Medya yoluyla insanlar haber alıyor, bilgiye erişiyor ve hassasiyet yaratıyor. Bu dönem radyo ve televizyonlarımıza duyulan güveye olumlu yansıdı. Özellikle haber kanallarımızın etkisi arttı. ”

“HABER KANALLARI TAKİP ETMEYE BAŞLADI”

Televizyon izleme ve radyo dinleme oranlarındaki artışa dikkat çeken Gürsoy, şunları söyledi:

“Haberin insan hayatı üzerindeki olumlu etkilerini görebildiğimiz en önemli araç, geleneksel medyamızdır. Radyo dinleme ve televizyon görüntüleri arttı ve biz de ölçüyoruz. Araştırmamıza göre TV izleme oranı yüzde 23 arttı .

Çünkü, koronavirüs gibi, tüm dünya ilk kez krizle karşılaştı ve endişeliydi. Tedavi yok, aşı yok; Enfeksiyon kapma konusunda birkaç senaryo vardı. Çin’de ilk ortaya çıktığında, uzak topraklarda bir olay gibi geldi. Yanımızda hissettiğimizde ve ölümler başladığında insanlar ürküyorlardı. Vatandaşlar, haber kanalları aracılığıyla koronavirüs hakkında tüm bilgileri öğrendiler ve önlemler almaya başladılar. Güvenle, görüntüleyenler ekran başına kilitlenir. “

“AÇIK TELEVİZYONDA İLK DÜNYAYIZ”

İçeriğin görüntüleme ve dinleme oranları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirten Gürsoy, “Sosyal mesafe ve içeriğin Corona virüsü önlemleri kapsamında kapalı olamaması nedeniyle içerik üretmekte zorlanıyoruz. Corona virüsünden önce, Türk dizileri ve program formatları dünyada ikinci sıradaydı. Diğer bir deyişle, Türk dizileri ABD’den sonra 350 milyon dolar payla ikinci sırada yer aldı. Dünyada açık televizyonlardan içerik izleyen ve üreten ilk şirketiz. Açık televizyon demek, yani dijital platformlardaki kanallar değil, herkesin para ödemeden izleyebileceği kanallar. Açık televizyon yayıncılığında dünyanın en çok izlenen ülkesiyiz. ”

Bir önceki yazımız olan Dwayne Johnson karantinada spor salonuna kapandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap