Hoşgeldiniz Bugün 4 Şubat 2015

Böbrek Kanseri Belirtileri

ÖNCEKİ <<<
ada

Böbrek, karın üst bölgesinin arka kısmında bulunan vücuttaki fazla sıvıları idrar yoluyla dışarı atan bir organdır. Kanser Belirtileri erken fark edilmeyebilir bu kanser ilk başlarda kendini pek fazla hissettirmez. Araştırmacılar bu kanserin neden ortaya çıktığı hakkında pek fazla iddia ortaya koyamamaktadır ve genelde de iyileşebilir nitelikte olduğu bilinmektedir. Böbrek kanserleri birçok çeşitte olabilir bazıları insan yaşamını tehdit etmezken bazıları da insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu kanserde en büyük risklerden birisi de kansere neden olan hücrelerin diğer organlara yayılması ve böylece insan sağlığını olumsuz etkileyecek yeni hastalıkların ortaya çıkmasıdır.

Böbrek Kanseri Belirtileri, genellikle idrarda kanama ve karında kasılma yoluyla anlaşılabilmektedir. Ayrıca bu kanserde erken evrelerde hiçbir belirti olmamakla beraber genellikle rastlantısal anlaşılmaktadır. Bu kanser ilerleyen evrelerde başka hastalıklara da yol açabilir veya başka hastalıkların tedavisi için yapılan uygulamalarda anlaşılabilmektedir. Bu kanser eğer ilk evrelerde anlaşılırsa hem tedavi daha kolay hem de kanserden tamamen kurtulma olasılığı yüksektir ve böbreklerde oluşan problemin iyi veya kötü olduğu hakkında ayırt edecek hiçbir bulgu olmadığın için böbreklerde oluşan ve rahatsızlık veren her türlü problem kanser olarak nitelendirilmektedir.

Yaş olarak böbrek kanseri, genellikle 50 ila 70 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Araştırmacılara göre erkekte kadına oranla 2-3 kat daha fazla görülmekte ve sigara içen insanlarda, obez olan insanlarda ve kimyasal maddelere maruz kalan insanlarda daha sıklıkla görülmekle beraber bir yılda bir insanın bu hastalığa yakalanma ihtimali 1/10.000, bir yılda bir insanın bu kanser hastalığına yakalanıp hayatını kaybetmesi ihtimali 1/30.000dir. Bu kansere çok geç tanı konulduğu takdirde kansere yol açan hücreler artarak diğer organlara da yayılabilmektedir bazı araştırmacılar bunun önüne geçmek için ya böbreği tamamen almak ya da böbreğin sadece hastalıklı kısmını almaktadırlar unutulmamalıdır ki böbrekler tam kapasiteyle çalışmazlar ve böbreklerin 1/3 çalışıldığı bilinmektedir sağlıklı insan tek böbrekle de hayatını sürdürebilmektedir.
Bir önceki yazımız olan Margarin tüketme çağrısı neden yapılıyor? başlıklı makalemizde katı margarin zararları, margarin tüketmek ve margarin zararlımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap