Hoşgeldiniz Bugün 24 Ağustos 2019

“Balık pulu” hastalığı için yerli ilaç üretilecek

ÖNCEKİ <<<
ada

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde “balık ölçeği” hastalığı ile mücadele eden 150 kişi, Sağlık Bakanlığına yakın zamanda çağrıda bulunmuş ve şikayetlerinin özellikle tıpta rahatlamasını istedi.

Yazılı bir açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan “Acitretin” etken maddesi ilacını kullandığı için, şirketin yaklaşık üç aydır üretimini durdurduğunu söyledi.

Koca, “Yabancı üretici firma bize, bu ilacı artık üretmeyeceğini ve piyasaya vermeyeceğini açıkladı” dedi. İlaç balık skalasının ”hastaların yerli ilaç üretmeye başlayacağını söyledi.

“YURT İÇİ UYUMLU İLAÇ, EYLÜL’ÜN İLK HAFTA’DA PAZARA VERİLECEK”

Bakan Koca, “Özellikle halk tarafından kullanılan bu ilacın tedavisinde kullanılan Balık Ölçeği iktiyozu olarak bilinen yerli üretim Bakanlığı olarak harekete geçti. Vatandaşlarımızın ilacı kullanmasını önlemek için Temmuz ayında ilacın tam eşdeğeri için yerel bir şirkete lisans verdik. Yerli mevkidaşı eylül ayının ilk haftasında serbest bırakılacak. Ayrıca, Turgutlu Manisa’da daha sık görülen hastalığa genetik geçiş nedeniyle, ilgili şirketin şikayetini gidermek amacıyla bu hastalığın vatandaşları tarafından acı çekti, ilk üretim bölgeye sevkiyat yapılmasını sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Binlerce liralık ilaçlar çöp oluyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap